Çalışma Hazırlarken
 Gönder Bastır Hakkında
 Fiyat Hesapla Hakkında
 Sıkça Sorulan Sorular
 Eğitim
Ciltleme Çeşitleri

Tel Dikiş

Genellikle, az sayfalı işlerde kullanılır. Kâğıdın kalın olduğu ve çok sayfalı işlerde tercih edilmemelidir. Tel dikiş yapılacak işin harmanı, en dışta kapak olmak şartıyla formalar iç içe konularak yapılır. Formalar iç içe konduğundan çok sayfalı tel dikişlerde, en dıştaki forma, en içteki formalardan daha büyük kesileceğinden montaj yapılırken bu durum gözardı edildiğinde iç formalardaki kenarlara gelen işin kesilme problemi olabilir. Bu problemi çözmek için en iç forma, hariç, diğer formalar git gide artarak dışa çekilmelidir.

İplik Dikiş

Formalar yan yana getirilerek iplik dikiş makinesinde dikilir. Yan yana gelen formalarda bir sırt kalınlığı olacaktır. Bu tip işlerin kapakları yapılırken sırt kalınlığı dikkate alınarak sırt payı verilmelidir.

Spiral Cilt

Föy föy basılan sayfalar dört taraftan traşlanarak net ebada getirilir. Sayfalar tek tek harmanlanarak bir araya getirildikten sonra spiral makinesinde ciltlenir.

Amerikan Cilt

Basılan formalara, katlandıktan sonra Amerikan cilt makinasının harman ünitesine yerleştirilir. Makine forma adedimize göre harman yapar. Sırtını traşlar. Traş alınırken sırt sıcak tutkal ile tutkallanır. Kapak kitaba hazırlanır ve takılır.

Amerikan cilt baskı yapılırken makineler istenildiğinde bir bant üzerinde yürüyen işlemlere 3 ağızlı bıçak, paketleme gibi ek bantlar ilave edilebilir.

X
E-Posta Adresiniz: